1 грудня – Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Що потрібно знати!

Україна займає одне з перших місць в Європі по темпах поширення ВІЛ-інфекції. Кількість українців, які живуть з ВІЛ-інфекцією/СНІДом сягає більше 100 тисяч чоловік, серед них понад 10 тисяч - діти. Щодня ВІЛ-інфекція вражає близько 40 громадян країни, 8 - вмирає від СНІДу.

Враховуючи актуальність цієї соціально небезпечної інфекції, Всесвітньою організацією охорони здоров'я (World organization of health), ще у 1988 році було оголошено 1 грудня, як День боротьби зі СНІДом! Символ боротьби зі СНІДом є червона стрічка - це символ надії, який об'єднує людей в боротьбі зі СНІДом, без неї зараз не проходить жодна акція.

ВІЛ-інфекція – тривала інфекційна хвороба, яка розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) та характеризується прогресуючим ураженням імунної системи.

Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) – стадія розвитку хвороби, зумовленої ВІЛ, що характеризується клінічними проявами, спричиненими глибоким ураженням імунної системи людини.

Збудником ВІЛ-інфекції є ретровірус, який відкрили в 1982–1983 роках одночасно дві групи вчених: група під керівництвом Л. Монтаньє і Франсуази Барр-Синуссі у Франції в Інституті Пастера та група під керівництвом Роберта Галло в США в Національному інституті раку.
Існує два типу вірусу. Тип ВІЛ-1 – найпоширеніший тип у всьому світі, ВІЛ-2 поширений переважно в Західній Африці.

Джерело збудника інфекції – інфікована ВІЛ людина з будь-якою стадією інфекційного процесу. Вірус виявляється в значній кількості в крові, міститься в сім’яній рідині, вагінальних, цервікальних, ректальних виділеннях/секретах, грудному молоці; невелика кількість збудника знаходиться в слині, сльозах та інших виділеннях організму людини, але його кількість у цих секретах є незначною і недостатньою для зараження.

Існують 3 основні шляхи передачі ВІЛ:

1. Статевий шлях. Незахищений (без презерватива) проникаючий статевий акт може привести до зараження;

2. Парентеральне зараження. Застосування ВІЛ-інфікованих голок та іншого інструментарію. Переливання ВІЛ-інфікованої крові або її компонентів;

Застосування ВІЛ-інфікованого хірургічного та ін'єкційного інструментарію, голок для введення будь-яких (включаючи наркотичні препаратів, проколювання вух, нанесення татуювань, гастро - і колоноскопов, інших інструментів і обладнання, при використанні яких можуть бути пошкоджені шкірні або слизові покриви;

3. Вертикальний механізм передачі. Передача вірусу від ВІЛ-позитивної матері дитині можлива під час: вагітності - при пошкодженні плацентарного бар'єру під час виношування дитини ВІЛ-інфікованою жінкою; пологів, коли при пошкодженні шкіри або слизової новонародженого під час проходження родових шляхів кров і вагінальний секрет ВІЛ-інфікованої матері, які у великому обсязі присутні в родових шляхах, потрапляють в організм новонародженого; годування груддю.

Захистити себе від ВІЛ можна, якщо: утриматися від значних сексуальних контактів; мати одного вірного неінфікованої партнера і зберігати йому вірність; використовувати презерватив при кожному статевому контакті; не вживати ін'єкційні наркотики; не користуватися чужою бритвою, зубною щіткою, манікюрними приладдями; використовувати тільки стерильні голки, шприци та інші колючі і ріжучі предмети.

Важливо знати, що ВІЛ- інфекція не передається побутовим шляхом: при чханні, кашлі, поцілунках (через слину); при рукостисканні і обіймах; через піт і сльози; при спільному користуванні ванною, туалетом, басейном; через спільний посуд, їжу і напої, а також через укуси комах або тварин.

Своєчасна діагностика ВІЛ-інфекції дозволяє запобігти ускладнення, пов'язані з пізньою стадією ВІЛ-інфекції, знизити ризик передачі ВІЛ-інфекції, своєчасно призначити високоактивну антиретровірусну терапію, знизити захворюваність і летальність ВІЛ-інфікованих хворих.

Лабораторна діагностика ВІЛ-інфекції базується на виявленні антитіл до ВІЛ та вірусних антигенів. Звичайний тест на ВІЛ (ІФА) або експрес-тест можна використовувати через 3-6 місяців після можливого інфікування (до цього часу в організмі виробляються антитіла, які тест виявляє). Спеціальний тест ПЛР, який визначає присутність в крові білків ВІЛ, можна пройти через десять днів після ймовірного зараження. діагноз ВІЛ-інфекція ставиться тільки після двох тестів, які показали наявність вірусу (антитіл до вірусу).

Сьогодні Україна займає одне з перших місць в Європі по темпах поширення ВІЛ-інфекції, тому ВІЛ-інфекція залишається однією з основних проблем системи громадського здоров'я. Основна мета Дня боротьби зі СНІДом – підвищення обізнаності загального населення про проблему ВІЛ-інфекцією/СНІДом, популяризація відповідальної і безпечної поведінки, підвищення толерантного ставлення до людей, яких торкнулася проблема ВІЛ-інфекції, та викорінення явищ стигматизації та дискримінації людей, які живуть з ВІЛ.

Основні сайти за якими Ви можете отримати необхідну інформацію щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу:

www.helpme.com.ua – Національна лінія телефону довіри з питань ВІЛ/СНІДу;

www.ucdc.gov.ua – ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України»;

www.msmua.org – МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні»;

www.unaids.org.ua – ЮНЕЙДС, Об'єднана Программа ООН з ВІЛ/СНІДу.

© 2018 Одеський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України. Усі права захищені.
Розробка сайту та техпідтримка — net-tuning.com. Хостинг - JuraHost.com