Вірусний кліщовий енцефаліт

Кліщовий енцефаліт - важке захворювання людини з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може залишити після себе часткові або повні паралічі, а у деяких випадках може призвести і до летальних наслідків.

Зараження кліщовим енцефалітом у нашому регіоні можливо з кінця березня по жовтень-листопад. Найбільш небезпечними кліщі є в травні і в червні. Ховаючись в м'яких килимах трави, що ваблять до відпочинку стомленого мандрівника, вони довго і терпляче підстерігають своїх жертв. При укусі із слиною вони передають людині важке інфекційне захворювання - кліщовий вірусний енцефаліт.

klezch

В переважній більшості, найбільшій небезпеці наражаються люди, що працюють в лісі - будівельники доріг, лісозаготівники, топографи, геологи, мисливці, пастухи, переважно у віці від 20 до 40 років. Чоловіки хворіють частіше, ніж жінки. Головним резервуаром і переносником вірусу кліщового енцефаліту є кровоссальні кліщі роду Іксодес. Вони здатні довгостроково зберігати вірус і передавати його наступному поколінню . На всіх стадіях свого перетворення, а їх у кліщів чотири – яйце, личинка, німфа та імаго (доросла стадія), кліщі є заразними. Так підтримується природний осередок захворювання. Ссавці, такі, як бурундуки, миші-полівки, ховрахи, їжаки, а також птиці-рябчики, дрозди, вівсянки, поповзні - також здатні довгостроково зберігати вірус - від них і заражаються енцефалітом кліщі. Для нападу на свою жертву кліщі розташовуються в рослинності не вище одного метра від землі. Закріпившись на кінці травинки, на гілочці, чагарнику, на корі дерева, кліщ витягує вперед передню пару кінцівок. Поводячи ними в повітрі, він залишається в такій «позі нападу», доки не причепиться гострими пазурцями до вовни тварини або до одягу людини, які випадково опиняться у зоні його досяжності. Потрапивши на нижню частину одягу людини, кліщ пробирається по ній до відкритих ділянок тіла. Тут він довго пересувається, обираючи зручне для присмоктування місце. Укуси кліща безболісні, оскільки одночасно зі слиною він вводить анестезуючу і кровоспинну речовину, тому кліщі, що присмокталися, деякий час можуть залишатися непоміченими.

Знаючи час найбільшої активності кліщів, способи їх нападу, їх біологію, вчені розробили ефективні заходи захисту від нападу кліщів і способи знищення їх у природі. Це допомагає захищати людей від важкого захворювання за допомогою акарицидних обробок небезпечних територій. Крім цього, люди, які за професійними обов'язками або на відпочинку знаходяться в місцях розповсюдження іксодових кліщів, повинні виконувати нескладні правила особистої безпеки. Перш за все, це одяг спеціального крою – «глухий» комбінезон з капюшоном, закриті чоботи. Якщо такого одягу немає, то можна пристосувати звичайний - сорочку, комір якої щільно застібають, заправляють у брюки, затягують широким паском, брюки заправляють у панчохи, вдягають високі чоботи, голову пов'язують хусткою так, щоб одним з довгих її кінців можна було стягнути і зав'язати піднятий комір сорочки, а іншим щільно обв'язати обличчя. Після цього кути хустки з'єднують під підборіддям, при цьому щільно закривають шию, волосся та вуха. Оскільки кліщ присмоктується не відразу, велике значення мають регулярні взаємні огляди на наявність кліщів, що присмокталися, огляди одягу. До речі, одяг краще вдягати світлий – кліща на ньому легше побачити. Виявлених кліщів необхідно відразу ж знищувати. Для цього їх кидають в банку з гасом, лізолом або розчином карболової кислоти. Тиснути їх не слід. А якщо це відбулося, потрібно негайно добре вимити руки з милом, оскільки випадковий дотик забрудненими руками до слизової оболонки носа або очей може призвести до зараження кліщовим енцефалітом.

Якщо кліщ вже присмоктався, видаляти його самому не слід: у нього може відірватися хоботок і залишитися в тілі людини, а це буде означати, що джерело інфекції не видалено. Краще звернутися до найближчого медичного пункту, адже медичні працівники не тільки нададуть першу допомогу, а й візьмуть постраждалого на облік і простежать за його самопочуттям. Якщо у постраждалого з'явиться нездужання, то раннє лікування забезпечить кращі результати. Але головна наша мета – уникнути захворювання, а це, насамперед , означає профілактику укусів кліщами. Не слід, також, забувати, що і домашні тварини можуть принести на собі непроханих гостів, тому слід ретельно оглядати їх після прогулянок і обережно видаляти кліщів, що присмокталися.

ob klezch

© 2018 Одеський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України. Усі права захищені.
Розробка сайту та техпідтримка — net-tuning.com. Хостинг - JuraHost.com